The Great Amazing Race

Great Amazing Race


The top placings from our public Great Amazing Race.

2018 Great Amazing Race (21 April 2018)

Full Results
Competitive Category
Team Name Team Members Finish Time
1st The Greying Hipster & Her Freckle Faced Friend Alex Newbold, Gemma Steele 3hrs 36mins
2nd Los Hombres Trabajadores Marty de Bruyn, Josh Madgwick 3hrs 40mins
Social Category
Team Name Team Members Finish Time
1st PowerX David Honey, Teha Smart 3hrs 25mins
2nd Rattlesnake Melissa Rattle, Tyson Rattle 3hrs 28mins


2016 Great Amazing Race (29 October 2016)

Full Results
Competitive Category
Team Name Team Members Finish Time
1st The Tall & The Short Of It Shane Thiele, Jason Moore 2hrs 37mins
2nd Triumph & Disaster Tim Leach, John Leach 3hrs 16mins
Social Category
Team Name Team Members Finish Time
1st PowerX David Honey, Teha Smart 3hrs 10mins
2nd FunMums Tanya Blake, Katherine Turner 3hrs 11mins


2015 Great Amazing Race (10 October 2015)

Full Results
Competitive Category
Team Name Team Members Finish Time
1st Alex and Gemma Alex Newbold, Gemma Steele 3hrs 44mins
2nd Los hombres trabajadores Josh Madgwick, Marty de Bruyn 3hrs 47mins
Social Category
Team Name Team Members Finish Time
1st Poirot and Holmes Wendy Yang, Ian Furphy 3hrs 22mins
2nd PowerX David Honey, Teha Smart 3hrs 41mins


2014 Great Amazing Race (25 October 2014)

Full Results
Competitive Category
Team Name Team Members Finish Time
1st Los hombres trabajadores Marty de Bruyn, Josh Madgwick 3hrs 47mins
2nd Usual Suspects Shane Antrobus, Grant Wallace 4hrs 6mins
Social Category
Team Name Team Members Finish Time
1st Moustache Cash Stash Kate Frauenfelder, Tim Paoli 4hrs 27mins
2nd Poirot and Holmes Wendy Yang, Ian Furphy 4hrs 29mins


2013 Great Amazing Race (5 October 2013)

Full Results
Competitive Category
MALE Team Name Team Members Finish Time
1st Los hombres trabajadores Marty de Bruyn, Josh Madgwick 3hrs 15mins
2nd Usual Suspects Shane Antrobus, Grant Wallace 3hrs 43mins
FEMALE Team Name Team Members Finish Time
1st Bat Girls Aliesha Bruce, Rhiannon Bruce 3hrs 35mins
2nd KatenKel Kate Buchanan & Kellie McDonald 3hrs 51mins
MIXED Team Name Team Members Finish Time
1st Team Radelaide Claire Thiele, Shane Thiele 3hrs 13mins
2nd Monkey Hands and The Navigator Tom Lothian, Kate Gavens 3hrs 47mins
Social Category
MALE Team Name Team Members Finish Time
1st Tony Abbott’s Speedos MkII Allan Davey, Jared Spencer 3hrs 21mins
2nd Cosmos Tue Giang, Thomas Hansen 4hrs 47mins
FEMALE Team Name Team Members Finish Time
1st Whoopsie Daisies Liz Sheppard, Susan Turner 4hrs 7mins
2nd Sure Why Not Simone Cymbalak, Therese Smythe 4hrs 13mins
MIXED Team Name Team Members Finish Time
1st PC2 Laura Carlone & Anthony Hocking 4hrs 5mins
2nd Spanky Leanne Pritchard, Mark Pritchard 4hrs 14mins


2012 Great Amazing Race (13 October 2012)

Full Results
Competitive Category
MALE Team Name Team Members Finish Time
1st Jamaican Hopscotch Mafia David Ulbrick, Nick Maplestone 3hrs 58mins
2nd Me and Not Him Derryn Grabowski, Robert Musgrove 4hrs 12mins
3rd The Ex Factor Stephen Cahill, David Simmons 4hrs 14mins
FEMALE Team Name Team Members Finish Time
1st 24 Daile Heanly, Michelle Monteiro 4hrs 41mins
2nd Mighty Morphin Flower Rangers Olivia da Silva, Marita Smith 5hrs 00mins
3rd Go-ogle It Hannah Gray, Kim Steel 5hrs 02mins
MIXED Team Name Team Members Finish Time
1st K-Squared Kate Gammel, Kiki Tjia 4hrs 13mins
2nd The Wedding Crashers Samantha May, Tom Calvert 4hrs 15mins
3rd VB Andrew Meldrum, Melanie Keller 4hrs 15mins
Social Category
MALE Team Name Team Members Finish Time
1st Tony Abbott’s Speedos Allan Davey, Jared Spencer 4hrs 08mins
2nd Prp-3 Damian Kininmonth, Peter Murphy 4hrs 32mins
3rd Simply Amazing Steve Oliphant, Scott Hoban 5hrs 05mins
FEMALE Team Name Team Members Finish Time
1st Bear Katherine Potter, Dana Windle 4hrs 23mins
2nd Lollapalooza Simone Cymbalak, Therese Smyth 4hrs 32mins
3rd Too Busy Jacinta Crofton, Sandra Peros 4hrs 33mins
MIXED Team Name Team Members Finish Time
1st Pacific Cascades Anthony Hocking, Laura Carlone 4hrs 20mins
2nd Shark Elise Potter, David Hughes 4hrs 23mins
3rd The A Team Anne Nguyen, Timfai Loh 4hrs 33mins


2011 Great Amazing Race (17 September 2011)

Full Results
Competitive Category
MALE Team Name Team Members Finish Time
1st Slag Brothers Anthony Reed, David Reed 4hrs 12mins
2nd Team Individual Brilliance Ben Cotter, Jordan Wright 4hrs 15mins
3rd Me & Him Robert Musgrove, Jason Grabowski 4hrs 19mins
FEMALE Team Name Team Members Finish Time
1st Bat Girls Rhiannon Bruce, Aliesha Bruce 3hrs 43mins
2nd 24 Years Daile Heanly, Michelle Monteiro 4hrs 15mins
3rd Vertically Challenged Bree Cole, Amey Moors-Chantry 4hrs 29mins
MIXED Team Name Team Members Finish Time
1st Legal Rush Dace Johansons, Mark Krenzer 4hrs 20mins
2nd The Bellies Jackie Forkosh, David Saliba 4hrs 22mins
3rd Double K Kate Gammel, Kiki Tjia 4hrs 22.5mins
Social Category
MALE Team Name Team Members Finish Time
1st Hill St Simon Glendenning, Tim Devlin 3hrs 31mins
2nd Norkfolk Cubs Darren Moulder, Tim Heal 4hrs 4mins
3rd Harry and Kumar 3 Yasiru Herath, Edmund Soon 4hrs 47mins
FEMALE Team Name Team Members Finish Time
1st Kamikaze Kiwis Robyn Curry, Alice Groves 4hrs 26mins
2nd Sasu Lisa Cheng, Susan Ke 4hrs 31mins
3rd Team Terah Sarah Carrier, Tess Turner 4hrs 49mins
MIXED Team Name Team Members Finish Time
1st Always Take Backup! Lian Heather, Michael Lynch 4hrs 3mins
2nd Awesome! Donna Anderson, Daryl Smith 4hrs 7mins
3rd Charity Cases Kristy Condon, Byron Wood 4hrs 19mins


2010 Great Amazing Race (28 August 2010)

Full Results
MALE Team Name Team Members Finish Time
1st Slag Brothers David Reed, Anthony Reed 3hrs 41mins
2nd Christastic 2 Matt Grayburn, Christopher Morrison 3hrs 50mins
3rd Two’s Trouble Mick Crossley, Chris Mcloed 4hrs 16mins
FEMALE Team Name Team Members Finish Time
1st Batty Girls Rhiannon Bruce, Aliesha Bruce 3hrs 48mins
2nd Franga & Swich Gabrielle Tully, Miranda Lee 4hrs 16mins
3rd Youngies Peta Young, Michelle Young 4hrs 23mins
MIXED Team Name Team Members Finish Time
1st The Brickies David Ulbrick, Philippa Ulbrick 3hrs 16mins
2nd D & M Mark Krenzer, Dace Johansons 4hrs 5mins
3rd New Kids On The Roadblock Jason Grabowski, Melissa Yung 4hrs 17mins