The Great Amazing Race

Melbourne Amazing Race®


The top 3 placings from our public Melbourne Amazing Races®.

2009 Melbourne Amazing Race® (Mar 2009)

Team Name Team Members Finish Time
1st Muffin Sharpshooters Oriana Constable, Trine Ord, Brad Hocking, Dave Howard 3hrs 20mins
2nd OVLOV Narelle Bos, Robert Sprague, James Sprague, Lydia Drennan 3hrs 32mins
3rd The Rhinos Elizabeth Fulcher, Chris Howatson, Nick Fennessey, Allan Griffiths 3hrs 33mins

2008 Melbourne Amazing Race® (Feb 2008)

Team Name Team Members Finish Time
1st Western Warriors Nicole Richardson, Marg Lind, Chris O’Halloran, Dave Smith 3hrs 52mins
2nd Team Donicky and Friends Nicky Cochrane, Don Hay, Jay Wong, Brendan Joseland 4hrs 3mins
3rd Oxymoron’s Paul Borella, Patrick Davich, Michael Giglio, Danielle Davich 4hrs 27mins

2007 Melbourne Amazing Race® (Jul 2007)

Team Name Team Members Finish Time
1st Hammertime Nat Power, Danny Sherman, Nicola Shelton, Simon Rodder 3hrs 51mins
2nd Western Warriors Nicole Richardson, Marg Lind, Rob Augustine, Dave Smith 4hrs 0mins
3rd Catch Us If You Can Johanna Cavka, Adam Voigt, Fiona Voigt, Michael Rudolph 4hrs 6mins

2007 Melbourne Amazing Race® (Feb 2007)

Team Name Team Members Finish Time
1st Team Sudoku Ben Turner, Mish Roberts, Robyn Smith, Olivia Martin 4hrs 5mins
2nd Where’s Phil? Allan Davey, Renae Dunstan, Brett Allen 4hrs 8mins
3rd Frog In A Pond Kate Jenkins, Steve Dumsday, Edward Jenkins, Chris Corbet 4hrs 24mins

2006 Melbourne Amazing Race® (Dec 2006)

Team Name Team Members Finish Time
1st Buzz Johanna Cavka, Adam Voigt, Fiona Voigt, Te Cooper 4hrs 10mins
2nd Trollz Gideon Rann, Gayle Chua, Rachel Zillwood, Jasmine Lichtenstein, Gemma Walsh 4hrs 20mins
3rd Flaming Moes Charles Smitheram, Tony Reed, Paul Smitheram, Maria McGrath 4hrs 21mins

2006 Melbourne Amazing Race® (Sep 2006)

Team Name Team Members Finish Time
1st Blue Steel Sandeep Varma, Laura Mahoney, Josephine Struck, Rodney Lyons 3hrs 13mins
2nd Sugarless Pornstars Kim Sandeman, Brendan Cullen, Mandy Habener, Daniel Hassett 3hrs 16mins
3rd Couples From Hell Sarah Law, Robert Spotswood, Jane Cronin, Rob Munro 3hrs 26mins

2006 Melbourne Amazing Race® (Jul 2006)

Team Name Team Members Finish Time
1st Dude Where’s My Car Robert Armour, Emily Armour, Dianne Armour, David Geason 4hrs 38mins
2nd The Boyz Alwyn Wong, Poramy Chitt, Raymond Lui, Roy Chan 4hrs 42mins
3rd The GI Joes Katherine Georgalis, Barbara, Evan, Gary 4hrs 55mins

2006 Melbourne Amazing Race® (Apr 2006)

Team Name Team Members Finish Time
1st Two Guys, A Girl and a German Wai Lo, Susan Hanneman, Tim Chang, Jason Lui 4hrs 5mins
2nd Phil K’s 4 Karen Benzie, Jon Vandermerwe, Kylie McTaggart, Damien Berryman 4hrs 12mins
3rd Dental Dolls Wei Hun Tjio, Kylie O’Leary, Juliette Cadan, Liz Ware 4hrs 16mins

2006 Melbourne Amazing Race® (Feb 2006)

Team Name Team Members Finish Time
1st Team Red Bonita Wong, Hung Tan, Zoe Smith, Neena Advani 6hrs 49mins
2nd Team Purple Kim Ong, Paul Miach, Thanhha Nguyen, Mark Tran 6hrs 57mins
3rd Team Brown Pau Chan, Pheng Taing, Julie Lau, Wee Kheng Soo 6hrs 58mins

2005 Melbourne Amazing Race® (Dec 2005)

Team Name Team Members Finish Time
1st Team Dark Green & Team Burgundy Davy Duong, Wai Lo, Wiki Yu, Gil Yahalom &
Daryl Lee, Nebojsa Tomasevic, Jeremy Spencer, Chinh Taquole
4hrs 50mins
2nd Team Fluorescent Yellow Joy Leet, Tseu, Fiona Low, Karen Leet 4hrs 53mins
3rd Team Purple Jenny Nham, Liem Le, Nancy Chau, Uyen Nghiem 4hrs 55mins